يکشنبه 1 ارديبهشت 1398 - 16 شعبان 1440 - 2019 آوريل 21 - ساعت 16:39
Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 223109
تاریخ انتشار : 30 مهر 1396 7:50
تعداد بازدید : 84

اعمال ماه صفر

دعای هر روز ماه صفر


یا شَدیدَ الْقُوی‏ وَیا شَدیدَ الْمِحالِ یا عَزیزُ یا عَزیزُ یا عَزیزُ ذَلَّتْ بِعَظَمَتِكَ جَمیعُ خَلْقِكَ فَاكْفِنی‏ شَرَّ خَلْقِكَ یا مُحْسِنُ یا مُجْمِلُ یا مُنْعِمُ یا مُفْضِلُ یا لا اِلهَ اِلاّ اَنْتَ سُبْحانَكَ اِنّی‏ كُنْتُ مِنَ الظَّالِمینَ فَاسْتَجَبْنا لَهُ وَنَجَّیْناهُ مِنَ الْغَمِّ وَكَذلِكَ نُنْجِی الْمُؤْمِنینَ وَصَلَّی اللَّهُ عَلی‏ مُحَمَّدٍ وَ الِهِ ‏الطَّیِّبینَ الطَّاهِرینَ!

ای سخت نیرو، و ای سختگیر! ای عزیز، ای عزیز، ای عزیز! خوارند از بزرگی‏ات همه خلقت. پس كفایت كن از من شرّ خلق خودت را، ای احسان بخش! ای نیكوكار! ای نعمت بخش! ای عطا دِه! ای كه معبودی جز تو نیست! منزّهی تو! به راستی من از ظالمانم. اجابت كردیم برایش و نجاتش دادیم از غمّ و همچنین نجات دهیم مؤمنان را، و رحمت كند خدا بر محمّد و آل پاك و پاكیزه‏اش!

ماه صفر

·         روز اول

آغاز جنگ صفّین، مطابق نقل مورّخان در سال 37 هجرى است. جنگ صفّین از سوى امیرمؤمنان(علیه السلام) و لشكریانش، در برابر معاویه و سپاه غارتگر شام، آغاز شد و مدّت 110 روز طول كشید،(2) و در آستانه شكست لشكر شام، عمرو عاص خدعه اى به كار زد و قرآن ها را بر سر نیزه كردند و داستان تأسّف بار حكمین پیش آمد. همچنین در این روز در سال 61 هجرى (بنا بر روایتى) سرِ مبارك حضرت سیّدالشّهدا(علیه السلام) را همراه كاروان اهل بیت(علیهم السلام)وارد شهر شام كردند.

·        روز دوم

روز شهادت زید بن على بن الحسین(علیه السلام) پس از قیام بر ضدّ بنى امیّه در سال 120 هجرى است; وى به هنگام شهادت 42 سال داشت.

·        روز هفتم

بنا بر نقل شیخ مفید و كفعمى، روز شهادت امام حسن مجتبى(علیه السلام) است. همچنین ولادت امام كاظم(علیه السلام) طبق روایتى در سال 128، در این روز در منطقه «ابواء» (محلّى میان مكّه و مدینه) واقع شده است. این روز از جهتى روز حزن و از جهتى روز سرور است.

·        روز بیستم

روز اربعین امام حسین(علیه السلام) است; بنابر نقل جمعى از بزرگان مانند شیخ مفید، شیخ طوسى و كفعمى، جابر بن عبداللّه انصارى در این روز براى زیارت امام حسین(علیه السلام) به كربلا آمد و همین روز، روزى است كه اهل بیت امام حسین(علیه السلام) طبق روایتى از شام به مدینه آمدند.

ولى در ارتباط با آمدن اهل بیت حسینى(علیه السلام) در روز اربعین به كربلا میان مورّخان گفتگوست; مرحوم حاج شیخ عبّاس قمى در «منتهى الآمال» از سیّد بن طاووس نقل مى كند كه اهل بیت حرم حسینى(علیه السلام) در مسیر بازگشت به مدینه، نخست به كربلا آمدند و زمانى به آنجا رسیدند كه جابربن عبدالله انصارى و گروهى از بنى هاشم به زیارت امام حسین و یارانش آمده بودند (و با توجه به اینكه جابر در بیستم صفر به كربلا آمد، بنابراین اهل بیت نیز ورودشان به كربلا همان روز بود.)

اما مرحوم حاج شیخ عباس قمى با توجه به نقل دیگر مورّخان و قرائن و شواهد دیگر، ورود اهل بیت(علیهم السلام) را در بیستم صفر (اربعین حسینى) به كربلا بسیار بعید مى داند و از شیخ مفید و شیخ طوسى نقل مى كند كه اهل بیت(علیهم السلام) روز بیستم صفر از شام به مدینه مراجعت كردند.

·        بیست و هشتم

در چنین روزى، در سال یازدهم هجرى، رسول گرامى اسلام(صلى الله علیه وآله) وفات یافت و همه مورّخان اتّفاق دارند كه روز وفات آن حضرت، روز دوشنبه بود و آن حضرت به هنگام وفات شصت و سه سال از عمر مباركشان مى گذشت.

رسول گرامى اسلام(صلى الله علیه وآله و سلم) در سنّ چهل سالگى به رسالت مبعوث شد و سپس سیزده سال در مكّه مردم را به توحید و خداپرستى دعوت كرد و در سنّ پنجاه و سه سالگى به مدینه هجرت نمود و ده سال نیز در مدینه ـ با تشكیل حكومت اسلامى و با تلاش پى گیر و مستمرّ ـ به مبارزه با شرك و كفر و ظلم و ستم پرداخت; در این مدّت، مردم زیادى از مناطق مختلف به آن حضرت ایمان آوردند و اسلام روز به روز گسترش یافت، تا آن كه در 28 صفر سال یازدهم از این جهان رحلت فرمود.

حضرت امیرالمؤمنین(علیه السلام)، آن حضرت را غسل داده و كفن نمود و بر آن حضرت نماز گزارد و آنگاه مردم گروه گروه بر پیكر شریفش نماز گزاردند و سپس على(علیه السلام) آن حضرت را در حجره اش در همان محلّى كه از دنیا رفته بود دفن فرمود.

از «انس بن مالك» روایت شده است كه وقتى رسول خدا(صلى الله علیه وآله) را به خاك سپردیم، حضرت فاطمه(علیها السلام) به سوى من آمد و گفت: اى انس! چگونه راضى شدید كه خاك بر چهره رسول خدا بریزید، آنگاه گریست و مطابق نقل دیگرى، آن حضرت مقدارى از خاك قبر پدر گرامیش را برداشت و بر دیدگانش نهاد و گفت:

ماذا عَلَى الْمُشْتَمِّ تُرْبَةَ اَحْمَدَ؛ سزاوار است بر كسى كه تربت احمد را ببوید

اَنْ لا یَشُمَّ مَدَى الزَّمانِ غَوالِیا؛ براى همیشه روزگار، دگر عطرى نبوید

صُبَّتْ عَلىَّ مَصآئِبُ لَوْ اَنَّها؛ مصیبت هایى بر دل و جانم فرود آمد كه اگر

صُبَّتْ عَلَى الاَْیّامِ صِرْنَ لَیالِیا؛ بر روزهاى روشن وارد شود، شبهاى تار مى گردند

همچنین بنا بر نقل جمعى از علما و مورّخان، روز بیست و هشتم صفر سال 50 هجرى، روز شهادت امام حسن مجتبى(علیه السلام) است و این روایت بیشتر در میان شیعیان مشهور است تا روایت هفتم ماه صفر.

·        روز آخر

بنا بر قول «شیخ طبرسى» و «ابن اثیر» آخر ماه صفر سال 203 هجرى، روز شهادت امام رضا(علیه السلام) است كه در سنّ پنجاه و پنج سالگى، توسّط مأمون عبّاسى مسموم شده و به فیض شهادت نائل آمدند. 

اعمال ماه صفر

1ـ «سیّد بن طاووس» نقل كرده است: در روز سوم ماه صفر، دو ركعت نماز بخوان كه در ركعت اوّل سوره «حمد» و سوره «انّا فتحنا» (فتح) و در ركعت دوم سوره «حمد» و سوره «توحید» قرائت شود و پس از سلام نماز، صد بار صلوات بفرست و صد بار آل ابى سفیان را لعنت كن و صد مرتبه استغفار نما و آنگاه حاجت خویش را از خداوند بخواه. (ان شاء اللّه به هدف اجابت مى رسد).(1)

2ـ در روز اربعین (بیستم ماه صفر) زیارت امام حسین(علیه السلام) مستحبّ است و مورد تأكید قرار گرفته. در روایتى كه «شیخ طوسى» از امام حسن عسكرى(علیه السلام) نقل كرده، چنین آمده است: نشانه هاى مؤمن پنج چیز است: به جاى آوردن پنجاه و یك ركعت نماز (17 ركعت نماز واجب و 34 ركعت نافله) و زیارت اربعین (امام حسین(علیه السلام)) و انگشتر را بر دستِ راست نهادن، و پیشانى را به هنگام سجده بر خاك گذاردن و بسم الله الرّحمن الرّحیم را در نماز بلند گفتن.(2)

3- زیارت مخصوصى براى اربعین از امام صادق(علیه السلام) نقل شده است .